Hustota úpletu

Než se pustíte do projektu, musíte vypracovat zkušební vzorek hustoty úpletu. To je znamená, jaký počet ok a řad obsahuje čtverec určitých rozměrů – 10×10 cm. Ať už pletete podle návodu, nebo vytváříte vlastní návrh, potřebujete znát hustotu, protože:
Za A – abych se ujistili, že oděv bude mít požadovanou velikost
Za B – abych mohli spočítat počet ok a kruhových řad potřebných na projekt.

Počet nahozených ok záleží na použité přízi – vynásobte požadovaný počet ok na centimetr vzoru délkou kulatých jehlic. Když upletete vzorek této velikosti, snadno změříte 10 cm úpletu, aniž byste ho museli rozstřihnout. Pokud nechcete vytvoření vzorku věnovat tolik času ani přízi, vezměte si oboustranně jehlice a nahoďte méně ok. Začněte plést žebrovým nebo hráškovým vzorem, aby se okraj neroloval.

Výběr nejvhodnější pleteniny
Velikost jehlic ovlivňuje vzhled pleteniny: čím méně ok a kruhových řad na centimetr, tím volnější je pletenina. Čím více ok a kruhových řad na centimetr, tím pevnější je pletenina. Vytváříte-li vlastní návrh, zhotovte vzorky jehlicemi různé velikosti, abyste mohli vybrat úplet, který je pro váš projekt nejvhodnější.

Měření hustoty vzoru
Vzorek vyperte a vypněte. Suchý vzorek položte na rovný povrch a zmeříte ho níže popsaným způsobem. Jestliže máte více řad nebo ok, pletete příliš pevně. Zhotovte další vzorek silnější jehlicí. Jestliže máte méně ok nebo řad, udělejte další vzorek slabší jehlicí.

1. Pravítkem nebo krejčovským metrem odměřte 10 cm a tuto vzdálenost z obou stran označte špendlíky. Spočítejte počet ok mezi nimi.
2. Špendlíky vertikálně vyznačte vzdálenost 10 cm a spočítejte počet řad mezi nimi.

Přejeme Vám krásné pletení a hodně inspirace!