Prstová jóga

Pusťte se do toho

Tip
Když v hektickém každodenním shonu zatoužíte po chvilce odpočinku, kterou se vám podaří narychlo vykouzlit, pak jsou pro vás mudry přesně to pravé. Podle staré buddhistické tradice se totiž dá i pomocí prstové jógy docílit vnitřního klidu a uvolnění a probudit v člověku nové síly – s minimální námahou k maximálnímu účinku.

 

Trvání 3 minuty
Účinek Uvolnění rukou a prstů

  1. Ruce jsou při pletení vedle pletacích jehlic naším nejdůležitějším nástrojem. Neúnavně vedou přízi, šikovně přidržují pletený díl a koordinují činnost prstů, přize a jehlic. Nastal čas, abychom jim věnovaly cílenou pozornost a uvolnění díky prstové józe! Zaujměte pozici, v níž se dobře. Přiložte dlaně k sobě před hrudník, podobně jako při modlitbě. Zavřete oči, zhluboka se nadechujte nosem a vydechujte ústy. Nasměrujte pohled do svého nitra. Cíleně se desetkrát zhluboka nadechněte a vydechněte a v myšlenkách vytvořte slovo „uvolnění“.
  2. Usedněte do tureckého sedu a ruce si volně položte na stehna tak, aby dlaně směřovaly vzhůru. Přiložte k sobě palce a ukazováčky obou rukou, ostatní prsty zůstanou uvolněné. V myšlenkách vytvořte pocit „hotovo“.
  3. Přitiskněte prsteníček ke koření palce. Špičky palce, ukazováčku a prostředníčku se dotýkají, malíček je natažený. Tato mudra pomáhá uvolnit napětí.
  4. Přiložte k sobě špičky prstů obou rukou a prsty natáhněte. Cíleně postupně tiskněte k sobě jednotlivé prsty: palce, ukazováčky, prostředníčky, prsteníčky, malíčky. A pak znovu od malíčků k palcům. Tato mudra zlepšuje schopnost soustředění a podporuje spolupráce obou mozkových hemisfér.
  5. Natáhněte paže před sebe a ruce nechejte ochablé viset. Pak zakružte rukama desetkrát ven a desetkrát dovnitř. Na závěr je důkladně protřepejte a popadněte jehlice. Už se těší, až se jich dotknete. A ještě něco – tato cvičení můžete klidně provádět i v práci, abyste se uvolnili a líp soustředili.