Prague Socks

prague_socks

Prague Socks je příběh nejen o pletení a pletených ponožkách. Prague Socks je příběh ženy o hledání a přijetí sama sebe.

Zakladatelka značky designových ponožek Prague Socks Alesya Karmalinskaya se chce podělit o to, jak překročit očekávání společnosti „být úspěšná a krásná“, a místo toho se obrátit ke svým ženským kořenům – tedy vnímat vnitřní svobodu, porozumět své povaze a cítit přirozenou harmonii se světem. Aby člověk toto pochopil, musí rozšířit svou představu o pojmu „řemeslo“ a překročit rámec standardů svého myšlení.

V troubě se pečou sušenky, z horkých šálků vane nepředstavitelně aromatická vůně koření, zrzavě zbarvený pes se jen blaženě natahuje na podlaze zalité sluncem. Klubka a přadénka příze, mající přesně dané místo na polici, jsou jako složky projektů v kanceláři architekta, oslňují pestrými barvami a vytváří jasné ostrůvky uprostřed klidného interiéru. Kolem je ticho, slyšet je pouze to, jak se o sebe cinkají pletací jehlice.

Vůně sušenek z trouby je přerušena vůní lesních bylin a sušené levandule, jež se táhnou od polic s přízí. Jedná se o byt v obyčejném pražském domě, na první pohled není ničím zvláštní a jen zasvěcení vědí, že se jedná o malou oázu tvůrčí práce Prague Socks.

Pletení vs. kariéra

Ze všeho nejdůležitější věcí, kterou mi pletení dalo, byla svoboda od šéfů, od termínů, podnikových standardů, dusných kanceláří a možnost kreativní seberealizace.

„Už v dětství se mi maminka s babičkou neustále snažily předat pletací jehlice do mých rukou,“ říká Alesya. „Autorita dospělých udělala své a já tak upletla desítky šál pro mé kamarádky a jejich panenky. Velký zájem ve mně pletení v tu dobu ale nevyvolalo, představovala jsem si sama sebe jako stařenku, neboť jsem byla přesvědčená, že se pletou jen babičky. Ve svých deseti letech jsem si nemohla ani v nejmenším představit, že pletení pro mě jednou bude fascinující zábavou, přinášející nejen radost, ale také příležitost, jak se uživit. Ze všeho nejdůležitější věcí, kterou mi pletení dalo, byla svoboda od šéfů, od termínů, podnikových standardů, dusných kanceláří a možnost kreativní seberealizace. Stačí mít k ruce pouze sadu ponožkových pletacích jehel, klubíčko příze, dobrou náladu a můžete plést kdekoli – v rakouské vesničce s výhledem na Alpské hory, v útulné kavárně poblíž vašeho domova v Praze, nebo sedět na břehu Jižního moře během návštěvy u příbuzných ve Vietnamu. Věřte mi, když jsem absolvovala profesní cestu od učitelky v mateřské škole k vrcholovému managementu ve velké společnosti, vím dobře, o čem mluvím. V rozhodování „Pletení nebo Kariéra„ vyhrála ta první varianta a přinesla mi hodnotnější výsledky než kariérní postup. “

Chci takové ponožky, jak máte Vy!

Jednou jsme s manželem trávili léto na pobřeží Středozemního moře. Celé hodiny jsem se neodtrhla od pletacích jehlic a jednoho rána, když jsem zaníceně pletla ponožky, přišel ke mně mladý muž, aby mi vyjádřil obdiv k mému pletení.

Jednou jsme s manželem trávili léto na pobřeží Středozemního moře. Celé hodiny jsem se neodtrhla od pletacích jehlic a jednoho rána, když jsem zaníceně pletla ponožky, přišel ke mně mladý muž, aby mi vyjádřil obdiv k mému pletení. Byla jsem trochu v rozpacích, neboť jsem úplně nechápala, proč to dělá, a styděla jsem se přijímat komplimenty od cizince ohledně mé práce. Ale příběh mladíka byl tak upřímný a emotivní, že jsme se v okamžiku stali přáteli. Vyprávěl o tom, že pochází ze severu Turecka, o své velké rodině a o své matce, která také plete ponožky a svetry pro celou jejich rodinu. Toho dne jsem vyslechla mnoho laskavých slov a nakonec jsem pochopila, že celý ten obraz ženy s pletením v rukou má spojený se svou matkou, kterou málokdy vídá a kterou postrádá. Když jsme se loučili, v legraci jsme se dohodli, že já upletu ponožky pro jeho malou dceru a on že na oplátku zavolá své matce a promluví si s ní. Nevím, zda-li to udělal, ale když jsem odjížděla, dala jsem mu upletené ponožky pro holčičku a byla jsem nesmírně překvapená z vděčnosti a radosti v jeho očích. Teď vím, že někde v Turecku je dítě, které nosí ponožky upletené mýma rukama.
Ve světě pletení jsem neměla žádné známosti, neexistovala žádná zákaznická základna a v prvních měsících firmy se na mé ponožky nestály žádné fronty. A tak vše začalo u mě a mých věrných kamarádek – nejoddanějších fanoušků značky Prague Socks.

Moje první objednávka byla na ponožky z kolekce Spring Melody pro kamarádku Annu. Anna jednou uviděla ponožky, které jsem právě pletla, a doslovně mi řekla: „Alesya, to je prostě bomba! V životě jsem neviděla takové ponožky. Co tam hulíš, že to vypadá tak fantasticky?! Musíš se pustit do práce! Zajdi ke mně se svými ponožkami, musíme tě důkladně praštit do hlavy, abys se ti rozsvítilo. A přestaň fňukat. “ S těmito slovy jsem obdržela svojí první objednávku a porci důvěry. To byla výzva k zahájení podnikání.
V té době jsem už začala dostávat milé komplimenty k ponožkám od náhodných kolemjdoucích v Praze a od cestujících v pražském metru, kteří se snažili moje ponožky tajně fotografovat. Jednoho dne ke mně na ulici přišel neznámý muž a požádal o mé telefonní číslo se slovy: „Chci pro svou přítelkyni koupit stejné ponožky, jako jsou ty vaše.“ Když zjistil, že jsem je upletla sama a že se jedná o jediný exemplář ihned řekl: „Musíte to prodávat všem.“ A tak se ukázalo, že štěstí se mi vydalo naproti – jakmile si hlasitě přiznáte, že to chcete udělat, dveře se vám okamžitě otevřou.

A kdo že to nosí moje ponožky? Za prvé, ti, kteří si cení ruční práce a svými penězi hlasují pro její jedinečnost. Jak řekla moje kamarádka: „… když kupuji desátou halenku u prodejce konfekčního oblečení, přispívám majiteli na další jachtu, když si koupím něco od řemeslníka, dávám mu inspiraci a naději do budoucna.“ Jak výstižné, proto i já sama podporuji řemeslníky po celém světě. Designové pletené ponožky Prague Socks si kupují dívky z celého světa, bez ohledu na jejich geografické bydliště, národnost a tradice – Japonsko, Austrálie, Kanada… Doopravdy není důležité, kde žijete, pokud vám ponožky dávají pohodlí a teplo, pomáhají vám utvářet si obraz každodenního života, sportovat, cvičit jógu nebo dělat choreografii. Nejcennější pro mě jsou fotografie zákazníků v ponožkách zaslané z celého světa. A já chápu, že „ponožkomanie“ spojuje lidi po celém světě.

Teď vím, že někde v Turecku je dítě, které nosí ponožky upletené mýma rukama.

Značka

Prague Socks bude!

Na světě neexistují žádné profesionální univerzity, kde by vám dali pletací jehlice, přadeno příze, naučili Vás plést a kde by vaší diplomovou prací byl nákladní vagon upletených ponožek, rukavic a čepic. Pletení přichází do života spolu se zkušenostmi, zvědavostí, pilností a velkou touhou vidět, jak bude konečný výsledek vypadat při nošení lidmi. Pletací jehlice buď přirozeně a rádi držíte v rukou anebo je to pro vás pletení spíš jako „křeč“, která Vám nepřináší žádnou radost.
Při získávání znalostí o pletení je obecně lepší čerpat z více zdrojů – knihy, časopisy, video workshopy, skupinové pletení, hotové pletací instrukce. Takový působ vzdělávání je nakonec nejlepší, protože se naučíte hlavně to, co potřebujete nejvíce. Už se mi nechce věřit, že jsem zpočátku ani nevěděla, jak správně vyslovit slova „knitting“ nebo „socks“ v angličtině.

Nevěděla jsem, jak se ve schématech značí přední a zadní smyčky nebo jací existují výrobci pletacích jehlic a přízí a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Velkou podporu poskytují workshopy od zkušenějších kolegů, jakými jsou například ruská Svetlana Garanina nebo britská Caitlin Hunter. Při společném pletení nebo při podrobném rozebírání instrukcí můžete zdokonalovat své umění, rozvíjet dovednosti anebo nechat se inspirovat k vytvoření vlastního designu ponožek. Tato cesta je otevřena každému, kdo je připraven začít. Hlavní pravidlo – nedívejte se zpět do minulosti a odmítejte komentáře těch, kdo nevěří v ruční výrobu a nikdy neudělal nic vlastníma rukama. Pokud vaše srdce zpívá z toho, co děláte, znamená to, že vaše malé značce je dáno žít!

Buďte blíže k Prague Socks

Kolekce Prague Socks má mnoho směrů. Například jako doplňky a jako součást každodenního vzhledu jsou ideální ponožky série Spring Melody nebo Norah Jones, ponožky série Hygge style jsou univerzální a pohodlné jak na spaní, tak i na chůzi. V poslední době ale získávají stále větší oblibu speciální soupravy pro pletení “DIY knitting kit” neboli “Udělej si sám“. Sada obsahuje 100% přírodní eko příze a podrobné instrukce, jak uplést ponožky nebo teplé návleky na jógu, (sport, choreografii atd.). Nejužitečnější na této sadě je, že obsahuje pletací jehlice již s před-pletenými prvními řadami! Začátečníci používají tyto sady s radostí – neboť tyto předpřipravené pletací smyčky na jehlici pomáhají porozumět principům pletení, poloze jehlic a rozmístění smyček. Pokud je pro pletařku začátečnici vše jasné, pak pletení rozpárá a začne dělat všechno od nuly sama nahozením prvních ok. A pro ty, kteří si v pletení ještě nejsou zcela jisti, se smyčky na pletacích jehlicích stávají dobrou technickou podporou a motivací k dosažení konečného výsledku. Nakonec zákazník dostává svou první zkušenost ze samostatné ruční práce. Hlavní pravidlo značky Prague Socks zní „100 % ruční práce: nezáleží na tom, kým je to upleteno, zdali mnou nebo vámi, hlavně, že je to upleteno s láskou.

Jak řekl nenapodobitelný Albert Einstein:“Creativity is contagious. Pass it on“. – „Kreativita je nakažlivá. Předejte ji dál“.

Já jsem dokončila svou část, nyní tah na Vás.

sledovat na Instagramu